WINNER: Merle Bamberry won the champion cut flower trophy along with champion shrub and reserve champion pot plant at the Warwick Horticultural Society's Spring Flower Show.
WINNER: Merle Bamberry won the champion cut flower trophy along with champion shrub and reserve champion pot plant at the Warwick Horticultural Society's Spring Flower Show. Michael Nolan

GALLERY: These are Warwick's best gardeners

DESPITE the drought, the Warwick Horticultural Society held a very successful - and aromatic - Spring Flower Show.

The Daily News was there to catch all the action.

Did we snap your photo?

2018 Spring Flower Show Winners

Best All-Round Garden: W. D. and H. O. Wills Cup:

​Sue Hoffman

​Best Flower Garden: T. A. Webster Estate Trophy:

​John and Gina Hing

Best Kept Garden: Leslie Kadow Memorial Trophy:

​Dennis Hope.

Acreage Garden: Warwick Daily News Cup:

1. Sue Hoffman, Hoffman Rd, Killarney

2. Neal and Theresa Jenkinson, 129 Ricca Rd, Ballandean

3. Jenny Gilligan, 360 Lyndhurst Lane, Warwick.

Large Home Garden: Warwick Horticultural Society Shield:

1. Rod and Lynn Close, 43 Arnold St, Allora

2. Ray Goodfellow, 50 Darling St, Allora

Small Home Garden: Sedgwick Cup:

1. Dennis Hope, 2 Glenwood Crt, Warwick.

2. Barry Hildred, 1 Tea Tree Rise, Warwick

3. John and Gina Hing, 19 Martin St, Warwick.

Home Garden (in or around small rural township): Trophy:

1. Sheryle Wieden, 19 Lewis St, Leyburn.

2. Alan Richards, 519 Stonehenge Rd, Leyburn.

Cottage Garden: Tucker Bros' Cup:

1. John and Gina Hing, 19 Martin St, Warwick.

2. Ray Goodfellow, 19 Darling St, Allora.

3. Allan Wieland, 2B Wallace St, Warwick.

Rose Garden: Warwick Horticultural Society Trophy:

1. Ray Goodfellow, 50 Darling St, Allora.

2. Rod and Lynn Close, 43 Arnold St, Allora.

3. John and Gina Hing, 19 Martin St, Warwick.

Australian Native Garden:

1. St. Mary's Kindergarten, 175 Palmerin St, Warwick.

2. Allan Richards, 519 Stonehenge Rd, Leyburn

Festival Home Garden: Regional Council Trophy:

1. John and Gina Hing, 19 Martin St, Warwick.

2. Bevin and Eileen Truman, 147 Wallace St, Warwick.

3. G. Reimers, 3 Tea Tree Rise, Warwick.

Festival Garden other than a Home Garden: Regional Council Trophy:

1. Warwick East State School, Fitzroy St, Warwick.

2. Warwick's Garden Galore, 21 Albion St, Warwick.

3. Warwick Historical Society, 83 Dragon St, Warwick.

House Unit/Town House or Small Lot Garden:

1. S. Paskins, 12/12 O'Leary St, Warwick.

New Home and Garden (under three years):

1. Dennis Hope, 2 Glenwood Crt, Warwick.

2. Mrs. Sheryle Wieden, 19 Lewis St, Leyburn.

Junior Garden - 15 years and Under: Melva Kadow Memorial Trophy:

1. Warwick East State School Kids' Garden Club, Fitzroy St, Warwick

Vegetable Garden: Arthur Yates Cup:

1. John and Gina Hing, 19 Martin St, Warwick.

2. Sid Paskins, 12/12 O'Leary St, Warwick.

3. Warwick East State School Kids' Garden Club, Fitzroy St, Warwick.

School Garden over 100 students: Ingram Cup:

1. Warwick East State School, Fitzroy St, Warwick.

2. St. Mary's School, 163 Palmerin St, Warwick.

Town School under 100 Students:

1. St Mary's Kindergarten School, 175 Palmerin St, Warwick.

Gardens/Commercial, Business and Industrial Premises:

1. Warwick's Garden's Galore, 21 Albion St, Warwick

Gardens/Retirement Villas, Medical and Recreation Facilities:

1. Regency Park, C of C, 5 Regency Drv, Warwick

2. Oak Retirement Village, 12 O'Leary St, Warwick

3. Warwick Historical Society, 83 Dragon St, Warwick.

Courtyard Garden:

1. Akooramak 267/269 Wood St, Warwick.

2. John and Gina Hing, 19 Martin St, Warwick.

3. Barry Hildred, 1 Tea Tree Rise, Warwick.



Local Partners